تعویض یا تعمیر بلبرینگ؛ کدام به صرفه است؟

خرابی های بلبرینگ

خرابی های بلبرینگ


تعویض یا تعمیر بلبرینگ؛ کدام به صرفه است؟

بلبرینگ یکی از قطعات مکانیکی و لوازم یدکی خودروهای مختلف است که ممکن است بارها نیاز به تعویض آنها در یک ماشین پیش بیاید. این قطعات مکانیکی از گذشته در دستگاه‌های مختلفی که با گردش یا چرخ سر و کار داشته‌اند مورد استفاده بوده‌اند و هنوز هم در خودروها و مکانیک وسایل خانگی و تجربه روزمره زندگی ما نقش مهمی دارند.

بلبرینگ‌ها برای اینکه عملکرد مناسبی دشته باشند نیاز به روغن‌کاری و داشتن میزان مشخصی از روغن و گریس دارند و در صورت کم شدن روغن یا ورود ناخالصی به آن دچار مشکل می‌شوند و دیگر تعمیر نمی‌شوند. در ادامه مقاله از گروه اس کا اف پلاس همراه باشید.

وظیفه بلبرینگ در خودرو چیست؟

وظیفه بلبرینگ خنثی کردن اصطکاک چرخشی و قرار دادن قطعات در موقعیت مناسب برای انتقال حرکت چرخشی در فرایندهای مکانیکی خودرو است. بلبرینگ چرخ‌ها در ماشین بین محور و چرخ‌ها قرار می‌گیرد و برای مدت مشخصی مانع از فرسودگی و اصطکاک قطعات درگیر می‌شود. وظیفه بلبرینگ در چرخ‌ها هماهنگ کردن چرخ‌ها با انرژی چرخشی است که از فعالیت موتور تولید می‌شود و به دور بالایی می‌رسد. اگر می‌خواهید با وظیفه بلبرینگ در خودرو بیشتر آشنا شده و ببینید آیا امکان تعمیر آن وجود دارد یا نه، در ادامه این مطلب از اس کا اف پلاس همراه ما باشید.

بلبرینگ‌‌ها در کجای خودرو قرار دارند؟

بلبرینگ‌ها قطعات مکانیکی هستند که انواع آنها در تمام بخش‌های مکانیکی خودرو که در آنها انرژی موتور که از سوخت‌ها تامین می‌شود به انرژی چرخشی چرخ‌ها تبدیل می‌شود و انتقال پیدا می‌کند کاربرد دارد. بلبرینگ در تمام محورها و شفت‌های خودرو برای پشتیبانی از عملکرد چرخشی بدون اصطکاک محوری یا چرخشی به کار می‌رود.

بلبرینگ‌ها در مکانیک خودرو و دستگاه‌های مختلف هر جا که انتقال انرژی چرخشی از یک قطعه به قطعه دیگر انجام شود مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها برای اطمینان از کاهش فشارهای محوری و چرخشی از جهت‌های گوناگون در قطعات مرتبط با شفت و محور و اکسل ماشین می‌شوند.

بلبرینگ چرخ‌ها از انواع بلبرینگ پرکاربرد در خودروها محسوب می‌شوند که بین محور یا اکسل و چرخ‌ها قرار می‌گیرند. این قطعات مکانیکی پر استفاده آسیب‌پذیر هستند و به دلایل مختلف مثل گذشت زمان یا سپری کردن یک مسافت مشخص عملکرد مناسب خود را از دست می‌دهند.

 

نشانه های خرابی بلبرینگ

شنیدن صدای تق تق یا خرد شدن
یکی از نشانه‌ها و علائمی که احتمالا به خاطر وجود مشکل در عملکرد بلبرینگ بروز می‌کند شنیدن صدای تق تق یا آسیاب است که وقتی سرعت بالا می‌رود به دور تندتری می‌رسد. این مشکل می‌تواند به خاطر خارج شدن روغن و گریس بلبرینگ، یا وارد شدن دانه‌های شن و سنگ یا آب و گل و به دلایل گوناگون پیش بیاید و در مواجهه با آن بهتر است با کارشناس فنی برای بر طرف کردن مشکل و تعویض بلبرینگ تماس گرفته شود.

لق زدن فرمان
یکی دیگر از نشانه‌هایی که وقتی متوجه آن می‌شوید لازم است به تعمیرگاه برای تعویض بلبرینگ چرخ مراجعه کنید لق زدن فرمان است. این اتفاق به خاطر عملکرد نامناسب پیش می‌آید و رانندگان محترم در حین رانندگی متوجه آن می‌شوند. عملکرد نامناسب بلبرینگ خراب باعث می‌شود چرخ به خوبی با محور هماهنگ نباشد و فرمان مثل همیشه عمل نکند. در این مورد هم احتمالا لازم است برای تعویض بلبرینگ و نصب بلبرینگ‌های جدید روی چرخ یا چرخ‌های دچار مشکل اقدام بشود.

آیا امکان تعمیر بلبرینگ ماشین وجود دارد؟

بلبرینگ‌ها قطعات مکانیکی استانداردی هستند که از حساسیت و آسیب‌پذیری بالایی برخوردار هستند و به راحتی ممکن است آسیب ببینند. بعضی از آسیب‌های آنها قابل پیشگیری هستند که با نگهداری مناسب از بروز آنها جلوگیری می‌شود اما بعضی دیگر از آنها باعث می‌شوند که نیاز به تعویض بلبرینگ به وجود بیاید. نشانه‌های آسیب دیدن بلبرینگ شامل چندین دسته می‌شوند که بعضی از آنها توسط راننده و بعضی دیگر توسط سرنشینان هم شنیده می‌شوند. در ادامه انواع آسیب‌ها و نحوه بر طرف کردن آنها معرفی می‌شود.

قیمت ارزان بلبرینگ چرخ ماشین یکی از عواملی است که باعث می‌شود تعمیر کردن آن اگر هم امکان‌پذیر باشد، صرفه اقتصادی نداشته باشد. با این حساب امکان تعمیر بلبرینگ ماشین زمانی که عمر آن به پایان می‌رسد وجود ندارد و برای حل مشکل خودرو لازم می‌شود بلبرینگ ماشین تعویض شود. خرید قطعه مکانیکی مناسب با کیفیت بالا و ضمانت معتبر شرکتی برای یک مسافت مشخص به رانندگان کمک می‌کند تجربه راحت‌تری با ماشین داشته باشند.

خرابی های بلبرینگ

خرابی های بلبرینگ

درصورت خرابی بلبرینگ کدام به صرفه است؛ تعویض یا تعمیر؟

بلبرینگ از مجموعه قابل توجهی عنصر چرخشی مثل ساچمه یا غلتک تشکیل شده است که بروز مشکل در یکی از آنها می‌تواند بازدهی آن را کاهش دهد و در طول زمان به هر حال آنها دچار مشکل می‌شوند. معمولا طول عمر بلبرینگ خودروها کوتاه‌تر از طول عمر خودروها است و چندین بار برای یک خودرو تعویض بلبرینگ چرخ پیش بیاید.

خوشبختانه بلبرینگ‌ها قطعات مکانیکی بسیار ارزانی هستند و به‌راحتی امکان تعویض آنها با قطعات اصلی و شرکتی با کیفیت بالا وجود دارد. آنها قطعه‌های فولادی هستند که برای اطمینان یافتن از انتقال قدرت و توان موتور به‌صورت مناسب به چرخ‌ها مانند یک رابط عمل می‌کنند و از آسیب دیدن یا عملکرد نامناسب قطعه‌هایی که با آن درگیر هستند جلوگیری می‌کنند.

تعویض روغن بلبرینگ‌ها

در طول زمان فرایند روغن‌کاری و گریس بلبرینگ‌ها بهبود قابل توجهی داشته است و در زندگی امروزی بیشتر بلبرینگ‌ها با بسته‌بندی روغن مهر و موم شده ارائه می‌شوند که عمر بسیاری از آنها بیشتر از عمر دستگاهی است که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما بلبرینگ‌های شکاف عمیق که نوع رایج‌تر بلبرینگ‌های ماشین هستند به نحوی طراحی می‌شود که در طول زمان نیاز به مصرف روغن برای عملکرد مناسب و بهینه دارد. این روغن اگر مصرف شده و مستهلک شود نیاز به تعویض روغن و گریس بلبرینگ پیش می‌آید.

برای پیشگیری از عملکرد غیرمناسب بلبرینگ به خاطر کم بودن روغن یا گریس در آن بهتر است همیشه میزان روغن آن چک شود و در صورت امکان از روغن یا گریس مناسب برای روغن‌کاری آن استفاده شود. در ماشین‌ها و خودروها به دلایل گوناگون ممکن است میزان روغن و گریس مورد استفاده در بلبرینگ‌ها کاهش یابد و چک کردن همیشگی آنها می‌تواند از بروز مشکلات ثانوی در آنها جلوگیری کند.

در مرحله بعد تعویض بلبرینگ ضروری است
اگر بروز مشکلات و نشانه‌هایی مثل صدای آسیاب شنیدن یا لرزش فرمان و لق زدن آن با روغن‌کاری و اطمینان از وجود روغن و گریس کافی درون بلبرینگ برطرف نشود، نیاز به تعویض بلرینگ و خرید بلبرینگ جایگزین وجود دارد. بلبرینگ قطعه تحت فشار و حساسی است که لازم است حتما از آلیاژ مناسب و طراحی مکانیکی مناسبی برای عملکرد مناسب ماشین برخوردار باشد. برای همین خرید اجناس تقلبی و غیراصلی که در فروشگاه‌ها گاهی به جای قطعات اصلی فروخته می‌شوند توصیه نمی‌شود و خرید بلبرینگ اصلی و شرکتی که با ضمانت معتبر شرکتی ارائه می‌شود مطمئن‌تر و ایمن‌تر است.

تعویض نکردن بلبرینگ چه عواقبی دارد؟

همان‌طور که می‌دانید بلبرینگ چرخ ها نقش بسیار موثر بر عملکرد این قطعات مکانیکی در خودروها دارد و با آسیب دیدن بلبرینگ عملکرد کلی ماشین به هم می‌ریزد و دیگر فرمان کنترل مناسبی روی چرخ نخواهد داشت. این اتفاق می‌تواند عواقب ناگواری داشته باشد و رانندگی با خودرویی که بلبرینگ چرخ آن آسیب دیده است ایمن نیست. دلیل این هم عدم کنترل مناسب فرمان روی چرخ ماشین و لق زدن فرمان در ماشینی است که بلبرینگ چرخ آن خراب شده است.

تعویض نکردن بلبرینگ در خودرو عواقب زیر را در پی دارد:

لق زدن فرمان و عدم کنترل راننده روی چرخ یا چرخ‌ها
صدای بلند تق تق و خرد شدن که همراه با سرعت افزایش پیدا می‌کند
صدای خرد شدن در جاده‌های ناهموار و با سرعت بالا
کارکرد نامناسب ABS: سنسورهای ABS در انتهای بلبرینگ‌های ماشین قرار می‌گیرند و خراب شدن بلبرینگ می‌تواند به آنها هم آسیب برساند.
تعویض بلبرینگ افزایش ایمنی
عملکرد مناسب بلبرینگ نقش مهمی در انتقال فرمان راننده به چرخ خودرو دارد. وقتی بلبرینگ خراب شود و کارایی مناسب ارائه ندهد راننده کنترل کافی روی فرمان نخواهد داشت که می‌تواند برای او، سرنشینان، و افراد ثالث خطرناک باشد. برای جلوگیری از بروز سوانح و اتفاقات ناگواری که به خاطر لق زدن فرمان ممکن است پیش بیاید و سلامت افراد به خطر بیافتد بهتر است از عملکرد مناسب بلبرینگ‌های چرخ اطمینان حاصل شود.

چطور بلبرینگ اصل برای خودرو بخریم؟

متاسفانه بلبرینگ‌ها قطعات مکانیکی فولادی هستند که نمونه‌ها و مدل‌های مختلفی دارند و در هر یک از اینها ممکن است قطعاتی که کارایی مناسبی ندارند ارائه شوند. برای جلوگیری از بروز مشکلاتی که از خرید بلبرینگ غیراصلی و بدون ضمانت پیش می‌آید بهتر است فقط به فروشگاه‌های معتبر و قابل‌اعتماد برای این کار مراجعه شود. یکی دیگر از راه‌های اطمینان از کیفیت بلبرینگ خرید بلبرینگ اصل و شرکتی با ضمانت معتبر شرکتی است. این نوع از بلبرینگ‌ها برای مدت مشخصی با کیفیت ضمانت شده کار می‌کنند و پس از آن دوباره نیاز به تعویض آنها پیش می‌آید.

جمع بندی

با خرید و تعویض بلبرینگ چرخ ماشین با ضمانت عملکرد شرکتی می‌توانید از بازدهی مناسب خودرو تا مدت مشخصی اطمینان حاصل کنید. بسیاری از محصولات فروشگاه اس کا اف پلاس با ضمانت معتبر شرکتی و تعویض قطعه در صورت بروز مشکل ارائه می‌شوند. به‌این‌ترتیب حتی اگر با خرید آنها مشخص شود عملکرد مناسبی ندارند امکان تعویض آنها با یک قطعه سالم با عملکرد مناسب وجود دارد. این ویژگی باعث می‌شود خرید آنلاین بلبرینگ از فروشگاه اینترنتی اس کا اف پلاس تصمیمی بهتر برای اطمینان از عملکرد مناسب و بهینه ماشین باشد.

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مشاوره تلفنی