یاتاقان

یاتاقان (Bearings) از جمله قطعات صنعتی هستند که محل قرارگیری و تکیه گاه های شافت محور های توپی و کلیه قطعات متحرک می باشند .

این اتصالات صنعتی معمولاً به صورت دایره و برخی اوقات به صورت دایره های پایه دار تولید می‌شوند. تولیدکنندگان معمولاً در زمان تولید آنها از المان های مصنوعی استفاده می‌کنند.

یاتاقان ها ضمن اینکه در اشکال مختلف قابلیت تولید دارند از متریال های گوناگون در ساخت آنها استفاده می شود.

در اصطلاحات انگلیسی به یاتاقانها بیرینگ گفته می شود که بخش عمده ای از محصولات صنعتی را تشکیل می دهد به صورتی که بلبرینگ و رولبرینگ ها هم نوعی یاتاقان محسوب می شوند.

یاتاقان ها هم به طور معمول ۱۲ مدل مختلف با اجزای چرخشی دارند به دو نوع مهم آن ها به صورت لغزشی و غلتشی قابل ارائه هستند و با توجه به نیازهای خود میتوان از هر کدام از آنها در موارد مورد نیاز استفاده کرد.

پرشین صنعت به عنوان یکی از تامین کنندگان بلبرینگ و رولبرینگ ، تسمه، یاتاقان و قطعات صنعتی با برندهای معروف اروپایی با نزدیک به پانزده سال تجربه، در خدمت صنعت کشور و حمایت از تولید ملی میباشد.

یاتاقانها معمولا از کیفیت بالا و طول عمر خوبی برخوردار هستند.

انواع یاتاقان صنعتی

یاتاقان صنعتی معمولاً تنوع بالایی دارد زمانی که در اشکال مختلف در دسترس عموم می تواند قرار بگیرد از جمله یاتاقان های پرمصرف می توان به دو دسته یاتاقان های زیر اشاره کرد :

  • یاتاقانهای لغزشی
  • یاتاقانهای غلتشی
دسته بندی دیگری برای یاتاقان صنعتی نیز وجود دارد

۱.یاتاقان های ساچمه

۲.محوری ساچمه ای محوری

۳.غلتکی

۴.غلتکی مخروطی

اشکال مختلف یاتاقانهای صنعتی:

– یاتاقان بلبرینگ

– نمونه یاتاقان رولبرینگ 

– مدل یاتاقان بوش

یاتاقان غلتشی و کاربرد آن

این نوع یاتاقان برای کاربرد ها و مصارف مشخصی استفاده می شوند. در طراحی ساخت آنها دو عدد رینگ و تعدادی ساچمه وجود دارد که به کاربرد آنها کمک می کند. ساچمه ها به صورت مماس و قسمت های مشخصی بین دو حلقه قرار می گیرند. برای کاربرد درست حلقه و ساچمه ها لازم است آنها را توسط یک قفس که از صفحات موازی از جنس برنج ساخته شده‌اند در جای خود ثابت به گونه‌ای که از هم جدا باشند نگه دارند. شما با این نوع از یاتاقان ها به خوبی آشنا هستید و به دفعات از آنها استفاده کرده‌اید. دو نوع کلی از یاتاقان های غلتشی بلبرینگ و رولبرینگ نامیده می شوند.
هم بلبرینگ و هم رولبرینگ با توجه به نوع ساخت می توانند کاربرد های خاص خود را داشته باشد و بر همین اساس به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. دقت کنید که میزان استفاده و طول عمرشان به دما، تعمیر و شیوه نگهداری آنها ربط دارد و بر همین اساس می توان دوره های مختلفی را برای مدت زمان کار آنها معرفی کرد. ولی یاتاقان های لغزشی به طور کلی طول عمر کوتاهی دارند.محافظ های محوری، ریگ های صلبی هستند که در محفظه های یاتاقان نصب شده و بوش های متحرک را که به صورت سفت و محکم درون اجزاء قرار داده‌اند را تحمل می کنند. در برخی مواقع ساخت این بوش ها به صورت مخروطی یا کروی شکل می گیرد تا بتوان به صورت محوری یا شعاعی از آنها محافظت کرد. در اینجا با کاربرد این نوع یاتاقان به صورت کامل آشنا شدیم. ولی با توجه به کاربردی که دارند می توان برای استفاده از آنها به گونه های مختلف یاتاقان لغزشی اشاره کرد. یاتاقان های لغزشی به دو نوع استوانه‌ای یا ژورنال و یاتاقان های کف گرد محوری دسته بندی می شوند. می توان گفت که این نوع یاتاقان ها با توجه به کاربرد و شکلی که دارند در موارد مختلفی استفاده می شوند.

یاتاقان لغزشی و کاربرد آن

همانطور که اشاره شد با توجه به کاربرد های مختلفی که مد نظر داریم از انواع یاتاقان های لغزشی و چرخشی استفاده می شود. در اینجا می خواهیم به کاربرد یاتاقان لغزشی اشاره کنیم. این نوع یاتاقان برای حفظ کردن موقعیت اجزاء چرخشی در هر دو گونه شعاع محوری و چرخشی، همچنین تکیه نمودن اجزاء به یکدیگر کاربرد دارد. منظور از محافظ های شعاعی معمولا پوست هایی است که شکل سیلندر دارند و از مواد متفاوتی برای ساخت آنها استفاده می شود. محافظ های شعاعی در محفظه هایی به نام صلب، نصب می شوند و به صورت ثابت قرار داده می شوند.
محافظ های محوری، ریگ های صلبی هستند که در محفظه های یاتاقان نصب شده و بوش های متحرک را که به صورت سفت و محکم درون اجزاء قرار داده‌اند را تحمل می کنند. در برخی مواقع ساخت این بوش ها به صورت مخروطی یا کروی شکل می گیرد تا بتوان به صورت محوری یا شعاعی از آنها محافظت کرد. در اینجا با کاربرد این نوع یاتاقان به صورت کامل آشنا شدیم. ولی با توجه به کاربردی که دارند می توان برای استفاده از آنها به گونه های مختلف یاتاقان لغزشی اشاره کرد. یاتاقان های لغزشی به دو نوع استوانه‌ای یا ژورنال و یاتاقان های کف گرد محوری دسته بندی می شوند. می توان گفت که این نوع یاتاقان ها با توجه به کاربرد و شکلی که دارند در موارد مختلفی استفاده می شوند.

    مشاوره تلفنی