اورینگ

اورینگ

اورینگ O-ring نوعی واشر است که برای آب بندی مورد استفاده قرار می گیرد و نصب بسیار آسانی دارند. کاربرد این واشر در صنایع بسیار متداول است، اما برای استفاده از آن موارد متعددی باید مد نظر قرار گیرند. O-ring توسط اکستروژن، قالب گیری تزریقی، قالب گیری فشار یا قالب بندی انتقالی تولید می گردد. روش نصب این محصول بسیار مهم است و بر عملکرد آن اثر می گذارد. به طور کلی، کسانی که می خواهند از این واشر استفاده کنند باید دانش فنی خود را در مورد آن تکمیل سازند.

یکی از سوالات پرتکراری که همواره پرسیده می شود و تلاش می کنیم در همین ابتدای راه به آن پاسخ دهیم در این باره است که اورینگ چیست! باید بدانید این محصول یک واشر مکانیکی است که به منظور آب بندی در سطح مقطع O ، در دو مدل استاتیک و یا داینامیک، مورد استفاده قرار می گیرد. در مدل داینامیک، واشر O-ring در شفت های دوار پمپ و پیستون های هیدرولیک سیلندر کاربرد دارد.
این محصول ویژگی های متعددی دارد که از مهمترین آنها می توان به قیمت پایین و استفاده آسان اشاره کرد. همچنین، ضریب اطمینان استفاده از این محصولات بالاست. در واقع، کارشناسان به این موضوع اشاره می کنند این واشرها می توانند ده ها مگاپاسکال را تحمل کنند.

معرفی O-ring

اکثر سیستم های مکانیکی نیاز به آب بندی دارند. این دستگاه ها با جلوگیری از نشتی، به اتصال مکانیزم ها به یکدیگر کمک می کنند و برای عملکرد ماشین آلات بسیار مهم هستند. اورینگ نوعی آب بندی است که در ناحیه بین دو یا چند سطح فشرده می شود. اورینگ واشرهای دوناتی شکل هستند که می توانند در کاربردهای استاتیک یا دینامیکی استفاده شوند. به راحتی ساخته می شوند، ارزان و قابل اعتماد هستند و همچنین یکی از رایج ترین مهر و موم های مورد استفاده در ماشین آلات در سراسر جهان هستند.

انواع اورینگ

NR & SBR : این واشر کشش و مقاومت بسیار زیادی در برابر پارگی دارد.
NBR نیتریل : این واشر در برابر سایش و روغن های معدنی و گریس ها بسیار مقاوم است. همچنین، این واشر در برابر حرارت آسیب نمی بیند.
HNBR : این واشر مقاومت سایشی بالایی در برابر انواع مواد هیدروکربوری و روغن ها دارد.
وایتون : این واشر در برابر فشار و روغن ها، اسیدها، بنزین، آب کلردار و فشار زیاد بسیار مقاوم است.
کالرز : مقاومت شیمیایی این واشدر در برابر هر نوع ماده شیمیایی بالاست و با تحمل ۴۰۰ درجه سانتیگراد در لیست بهترین واشرها قرار می گیرد.
EPDM :  این واشر در برابر اوزون، آب و اسیدها و آب شور دریا بسیار مقاوم است.
سیلیکون : مقاومت حرارتی و الکتریکی این واشر بالاست. همچنین، رنگ پذیری بالای آن باعث شده است در صنایع بهداشتی، پزشکی و غذایی مورد استفاده قرار گیرد.
فلوروسیلیکون : مقاومت حرارتی این واشر در برابر بنزین بالاست.
ACM & AEM : این واشر در برابر حرارت و روغن های داغ مقاوم است.
هایپالون و کلروپن : این واشر در برابر انواع گازها مقاومت بالایی دارد.

جنس اورینگ

جنس اورینگ از سیلیکون است. این متریال بسیار منعطف پذیر است و این امر با ماهیت O-ring همخوانی دارد. از طرف دیگر، سیلیکون مقاومت گرمایشی بین ۶۰ تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد را دارد و این مسئله باعث شده است این محصول در تمامی محیط ها قابل استفاده باشد. همچنین، چسبندگی سیلیکون بسیار بالاست. البته باید بدانید سیلیکون تنها متریالی نیست که در ساخت O-ring به کار می رود. استفاده از این اورینگ در تمامی صنایع پیشنهاد نمی شود و از آنها تنها می توان در صنعت نفت و گاز، پتروشیمی و پالایشگاه، انواع اتصالات در در مصارف آب و فاضلاب، آبرسانی، خودرو، لوازم خانگی، کارخانجات سیمان، مواد شیمیایی و انواع ماشین آلات صنعتی استفاده کرد.

    مشاوره تلفنی