کاربرد اصلی پکینگ چیست؟

پکینگ

پکینگ


کاربرد اصلی پکینگ چیست؟

اغلب پکینگ‌ ها در جک‌های هیدرولیک و پنوماتیک کاربرد بیشتری دارند،این قطعات در رده سیل‌های متحرک و قطعات آب‌‌بند طبقه‌بندی می شوند که در صنعت لاستیک‌سازی جهت آب‌بندی و درزبندی شفت و پیستون پمپ‌ها و جلوگیری از نشت مایعات (مایعات سمی) جامدات و گازهای خطرناک و نشت آلاینده‌ها و مواد منفجره به قسمت اصلی دستگاه استفاده می شوند.شما می توانید انواع بک آپ رینگ و ایکس رینگ را با توجه به نیاز خود ب صورت آنلاین و حضوری تهیه نمایید.

برای پمپ هیدرولیک وجود پکینگ‌ ضرورت زیادی دارد زیرا اغلب در بخش‌هایی از پمپ، قضیه نشت‌کردن یا وارد شدن هوا وجود دارد که می‌ توان با انتخاب یک پکینگ مناسب، از سیال درون پمپ نگهداری نمود و مانع از ورود هوا به درون پمپ شد.

عملکرد پکینگ ها

پکینگ‌ها به شکل یک طرفه و دو طرفه فعالیت دارند . قدرت تحمل فشار در آن ها اغلب ۲۵۰ تا ۷۰۰ بار می‌ باشند و بر حسب لبه‌های داخلی و خارجی پکینگ، موضع و جایگاه قرارگیری آن تعیین می شود ، در صورتی که لبه‌های خارجی آن بلندتر باشد در قسمت گلویی و چنانچه لبه‌های داخلی آن بلندتر باشد در قسمت پیستون واقع می گردد. اگر هر دو لبه‌ی داخلی و خارجی متقارن باشند هم نوع پیستونی و هم گلویی آن استفاده می شود. بعضی از پکینگ‌ها به شکل ردیفی و برخی چندتکه، با اسم پکینگ طبقاتی و برخی دیگر دارای حلقه‌ای از جنس لاستیک طبیعی (نیتریل) و بخش دیگر از الیاف تقویت‌شده با لاستیک نیتریل (منجید دار) می باشند. گاهی همراه پکینگ‌ها از بک آپ رینگ نیز جهت تحمل فشار بیشتر، استفاده می شود.

 

انواع ایکس رینگ

به طور کلی ایکس رینگ نوعی واشر آب بندی می باشند. طراحی چند لوبی و سطح آب بندی دوبرابری این نوع واشر آن ها را برای طیف وسیعی از کاربرد دینامیک و ایستاتیک در آلات و ادوات صنعتی مناسب می کند.ایکس رینگ کاربرد X-RING متنوعی دارند. امروزه کاربرد ایکس رینگ در صنعت بیشتر می شود و قابلیت های بهتری در حالات دینامیک به نمایش می گذارند.

نوع طراحی ایکس رینگ جهت آب بندی همانند اورینگ است، ولی در ایکس رینگ با تقسیم محل آب بندی به دو قسمت کوچک فشار آب بندی عملا در کناره ها ناپدید می شوند لذا ایکس رینگ می تواند قدرت را برای شروع کار کاهش دهد.

ایکس رینگ NBR : در مواردی که دما تا ۱۸۰ درجه سانتیگراد بالا می رود کاربرد دارد . XRING NBR در روغن های صنعتی و سیستم های پرسایش کاربرد دارند. همچنین با الاستومر وایتون در محیط های شیمیایی ، حرارت ، روغن و… مصرف می گردد . ایکس رینگ EPDM در انواع اسید و باز آب شور با سختی زیاد استفاده می شوند.

ایکس رینگ وایتون : نوعی متریال که در برابر اسید مقاوم می باشد .

 

بک آپ رینگ چیست؟

قطعه نگهدارنده اورینگ بک آپ رینگ نام دارد که در فشار بالا اشتفاده می شود. به طور کلی معمولا کنار اورینگ ها و در فضای خالی گرو (Groove) نصب می گردد. اغلب سختی بک آپ ها باید از سختی اورینگ بیشتر باشد.XRING به علت داشتن چهار لبه در آب بندی کردن قابلیت های بالاتری در مقایسه با اورینگ ها از خود نشان می دهند.

 

پکینگ

پکینگ

کاربردهای ایکس رینگ ها

کاربردهای آب بندهای Quad-ring و آب بندهای ایکس رینگ X-ring جهت مواقعی که نیاز به کاهش اصطکاک می باشد.

· برای حرکت برگشتی یا نوسان با سرعت کم در صورت پیچ خوردگی O-Rings توصیه می گردد.

· نسبت به O-Rings و Square Rings اصطکاک کمتری ایجاد می کند.

· با طراحی شیار ها و اندازه های اورینگ ها ایکس رینگ ها X-ring قابل تعویض می باشند.

· مانند اورینگ ها در سایزهای استاندارد و سفارشی موجود می باشند.

· برای فشارهای> 500 psi مناسب نمی شود.

· تولید ایکس رینگ ها یی که سفارشی می باشند و مطابق استانداردهای آماده نیست. مدت زمانی بیشتری در طراحی،قالب سازی و نیاز دارد.

مزایای ایکس رینگ نسبت به اورینگ:

ایکس رینگ یا حلقه ایکس که به عنوان حلقه چهارگوش هم معرفی می گردد.از تاثیر گذاری دوبرابر در آب بندی نسبت به اورینگ برخوردار می‌ باشد و می‌ تواند در بسیاری از کاربردهای استاتیک و دینامیک استفاده شود.

سطح مقطع حلقه چهارگوش ایکس رینگ در مقایسه با یک اورینگ استاندارد ، سطح آب بندی را دوبرابر اورینگ حفظ می کند. عملکرد آب بند دو طرفه نیازمند فشار کمتری برای حفظ آب بندی موثر می باشد.از مزایای آن عبارت اند از:

جلوگیری از ایجاد انحراف در شیار.

نسبت به اورینگ د اصطکاک کمتری دارد.

به دلیل ایجاد اصطکاک پایین، سایش کمتری به وجود می اورد در نتیجه باعث افزاییش طول عمر می گردد.

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مشاوره تلفنی