استانداردهای انواع اورینگ oring

اورینگ

اورینگ


استانداردهای انواع اورینگ oring

انواع اورینگ oring به دلیل شکل ساده ،اشغال فضای کم و وجود آن در سایز و اندازه ها و متریال لاستیکی متنوع برای هر کاربرد صنعتی رایج ترین و محبوبترین آب بند و سیل کننده محسوب می شود. امیدواریم این مقاله شما برای شما مفید و مثمر به ثمر واقع شود.ما در خصوص کامپاندهای لاستیک، اطلاعات نصب انواع اورینگ oring، جدول سایزهای انواع اورینگ oring و ابعاد شیارهایی که اورینگ oring در آن قرار خواهد گرفت اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم.جداول ابعاد استاندارهای مختلف جهانی هر کشور مرجع را شامل می شود. AS 568A USA آمریکا BS 1806 انگلستان DIN 3771 آلمان SMS 1586 سوئد AFNOR 47501 فرانسه JIS B2401 ژاپن ISO 3601 بین المللی همچنین مشخصات مواد نظامی مطابق عنوان (MIL) و مشخصات مواد صنعت هوا فضا با نشان (MIL) وجود دارد.قطعات و اورینگ oringهای غیر استاندارد(سفارشی) در صورت درخواست قابل تولید می باشند.

اصول آب بندی انواع اورینگ oring ها

انواع اورینگ oring ها آب بند و سیل هایی دو سویه هستند،شکلی گرد و سطح مقطعی گرد دارند.عموماً اورینگ ها از مواد الاستومری یا لاستیکی ساخته شده اند و گاهی اوقات نیز از مواد دیگری مثل PTFE و یا فلزات ساخته می شوند که ما بیشتر به نوع لاستیکی اورینگ ها و همچنین اورینگ oringهای لاستیکی که با PTFE در کپسول قرار داده شده اند و به عبارتی انکپسوله شده اند می پردازیم.یک اورینگ oring با تغییر شکل فیزیکی متریالش در نصب و فشار واسطه برای مسدود کردن شکاف میان اجزای جفت شونده عمل آب بندی را انجام می دهد.فشارهای سیستمی بشتر منجر به تغییر شکل در قسمت شکاف می شود و موجب انفصال شده و عمل آب بندی نمی تواند به درستی صورت بگیرد.انتخاب مواد آب بندی کننده سخت تر یا نصب رینگهای تقویتی Back up ring برای حل این مشکل موثر می باشد.

آب بند یا اورینگی که حرکت نمی کند به جز ارتعاشات ناشی از فشار سیکلی آب بند یا اورینگ oring ایستاتیک نامیده می شود.و آن دسته سیل کننده ها که در حرکت هستند سیل کننده یا آب بندهای دینامیک نام دارند.این گروه ممکن است نوع حرکت رفت و برگشتی داشنه باشند ( آب بندهایی که حرکت خطی دارند) و چرخشی( سیل کننده یا آب بندهایی ساکن که در محور چرخشی تعبیه شده اند.) اورینگ های لاستیکی باید به عنوان جریان چسبناک یا ناروان و غیر قابل فشرده شدن با داشتن کشش سطحی بالا بررسی شوند.چه با فشار مکانیکی ناشی از هندسه احاطه کننده اش و یا با فشار انتقالی از طریق گاز یا سیال هیدرولیکی این ناروانی زیاد و الاستومری مجبور به حرکت در آب بند کننده است تا هیچ فاصله ای ایجاد نکند و یا مانعی یرای جریان یافتن مواد باشد تا عمل آب بندی صورت گیرد.

سختی مناسب مواد لاستیکی به عنوان مثال با فشار و سایش که سیل در معرض آن قرار دارد و همچنین ابعاد سطح مقطع اورینگ oring معین می شود.

اورینگ oring انباشتگی مقاومت واحد را جذب می کند و شرایط آب بندی را حفظ می نماید. طراحی صحیح یک آب بند کننده یا اورینگ oring با توجه کاربرد سیل کننده مشخص می شود.

عوامل کلیدی مهم موثر دیگر شامل محدوده دمایی ، واسطه و سطوح مجاور می باشد. کاربردهای مختلف آب بندها با وشهای مختلفی گروه بندی می شوند.رایج ترین روش تقسیم بندی اورینگ ها / آب بندها با نوع حرکتی است که در کاربردش دارد.که در نموداری ترسیم شده است.

اورینگ

اورینگ

نکات آببندی انواع اورینگ

اگر مصرف کننده نهایی اورینگ oring می تواند قطعه را نصب نماید دستورالعمل دقیقی از مونتاژ و نصب اورینگ oring تهیه کنید .در صورت نیاز کاربرد قطعات آب بندی / اورینگ ها تجهیزات اصلی را تصریح نمایید. هر قدر سطح مقطع اورینگ oring بزرگتر باشد آب بندی بهتری انجام می گیرد. یک اورینگ oring ، ایکس رینگ یا رینگ چهارگوش را در یک زمان برای آب بندی محوری و رادیالی استفاده ننمایید. از اینکه یک آببند یا اورینگ oring را به عنوان تکیه گاه برای تحمل فشار و بار و یا نقطه مرکزی قراردادن اجتناب نمایید. انتخاب جنس انواع اورینگ oring در زمان انتخاب جنس لاستیک اورینگ oring به نکات زیر دقت داشته باشید. سیال اصلی که با اورینگ oring ، ایکس رینگ یا رینگ چهارگوش با آن در تماس است. سیالات دیگری مانند روانسازها یا سیالات پاک کننده که اورینگ oring یا هر نوع آب بند لاستیکی دیگر با آنها در تماس خواهد بود . سازگاری مواد لاستیکی برای کاربردهایی که در دماهای خیلی بالا یا پین قرار خواهد گرفت. وجود مواد آلوده خارجیکه باعث سایش می شود. روغنکاری اجزای جفت شونده و اورینگ oring با روان ساز متناسب قبل از مونتاژ دستگاه ثابت و بی حرکت نگه داشتن اورینگ oring در جایگاه و شیاری که قرار می گیرد به طوریکه در زمان حرکت قسمتهای متحرک چرخش نداشته باشد.

نکات آببندی انواع اورینگ ( قسمت دوم )‌

در زمان استفاده بک آپ رینگها رینگهای پشت بندی عرض شیار و جایگاه اورینگ oring را حداکثر ضخامت رینگ پشت بندی Back up ring افزایش دهید. با یک اورینگ oring یا آب بند سطحی سعی در آب بندی گرداگرد بخشهای چهارگوش را نداشته باشید .گوشه ها باید حداقل شعاع چهار برابری سطح مقطع آب بند یا اورینگ oring را داشته باشند. اورینگ oring به دلایل زیر یکی از رایج ترین آب بندها می باشد :

اورینگ oring در مقایسه با دیگر قطعات و آب بندهای لاستیکی می باشد. اورینگ oring می تواند به عنوان آب بند در کاربردهای دینامیک و ایستاتیک به طور موفقیت آمیزی به کار رود. متریال اورینگ oring یا جنس اورینگ oring با حالت ارتجاعی و برگشت پذیری که دارد نصب آسانی دارد و نیاز به ابزار خاصی ندارد.

کاربردهای ایستاتیک : چهار نوع کاربرد ایستاتیک وجود دارد: ۱-محوری سطح مقطع اورینگ oring به طور محوری در شیار مانند واشر تخت قرار داده می شود. ۲-رادیال سطح مقطع اورینگ oring به طور رادیال در شیار بین قطر داخلی و قطر خارجی قرار داده می شود. ۳-جفتی ۴-آب بندی برجسته و خوب کاربردهای دینامیک : چهار نوع کاربرددینامیک وجود دارد: ۱-رفت و برگشتی/ متناوب ۲-نوسانی ۳-چرخشی/ دوار کاربردهای دیگر اورینگ oring: اورینگ ها کاربردهای متنوع دیگری دارند : تسمه متحرکDriver belt ، بافر Buffer ، وایپر Wiper

انتخاب لاستیک برای تولید انواع اورینگ oring

الاستومر بر اساس تعریف ASTM به ماده ای اطلاق می شود که اگر درجه حرارت معمولی ۲۵ درجه سانتیگراد تا دوبرابرطول اولیه خود کشیده شده و پس از ۵ دقیقه تامل (توقف کشش) رها گردد،طولش به محدوده ۱۰% بیشتر از طول اولیه آن در یک فاصله زمانی مشابه باز گردد. به عبارت ساده تر الاستومر ماده ای است که وقتی کشیده شده و رها گردد ناگهان به شکل اولیه اش برگردد.این مواد به عنوان مواد پایه در صنعت لاستیک به کار می روند و علاوه بر داشتن خواص عمومی ،خود دو ویژگی مشترک نیز دارا می باشند که آنها را از پلاستیکها که هم خانواده آنها می باشند جدا می سازد که عبارتند از : الف) تمام الاستومرها در حالت کشیده نشده بی شکل یا آمورف هستند. ب)تمام الاستومرها در حالت عادی در بالای درجه حرارت انتقال شیشه ای خود واقع هستند. Compoundکامپوند لاستیکی کامپوند لاستیکی یک مخلوط از پلیمرهای پایه و دیگر مواد شیمیایی است که ماده لاستیک نهایی را تشکیل می دهند. به طور دقیق تر، اصطلاح “کامپوند لاستیک” به ترکیب خاصی از مواد تشکیل شده برای ویژگی های خاص مورد نیاز برای ایجاد عملکرد بهتری در شرایط خاص اشاره می کند. اساسی ترین مساله در تولید کامپوند، انتخاب نوع پلیمر است. به الاستومر، می توان از عوامل تقویت کننده مانند کربن سیاه، رنگدانه های رنگی، عوامل پخت یا ولکانیزه، نرم کننده ها، شتاب دهنده ها، ضد اکسید کننده ها و یا افزودنی های ضد اکسایش افزود.می توان صدها نوع کامپوند تولید کرد.

دو ویژگی نسبت به دیگر ویژگی ها در تعیین نوع لاستیک موثرترند.

نخست حوزه ی دمایی مورد نیاز و دوم مقاومت در برابر حلا ل ها.

در درجه بعدی مقاومت د برابر اوزن و اثرهای جوی بر انتخاب نوع لاستیک تاثیر می گذارند که باید آنها را در ذهن داشت .

برای گزینش مناسب ترین لاستیک برای انتخاب در تولید اورینگ oring و یا هر قطعه لاستیکی دیگر مورد نیاز است.

بیشترین دمایی که قطعه در حین کار با آن مواجه می شود چقدر است؟

بیشترین دمایی که قطعه به طور پیوسته در آن کار می کند چقدراست؟

چه مایعاتی و در چه دمایی به هنگام کار با قطعه در تماس قرار می گیرند؟

تماس سیال با قطعه،پیوسته،متناوب یا گه گاهی( مثل آلودگی تصادفی) است؟

آیا مقاومت دراز مدت ازون یا جوی عاملی مهم است؟

انتخاب متریال قطعات لاستیکی و اورینگ ها

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مشاوره تلفنی