اورینگ (o-ring) که با عنوان پکینگ یا اتصال هلالی نیز شناخته می‌شود، یک واشر مکانیکی یا یک حلقه الاستومری با سطح مقطع گرد (o شکل) است که به گونه‌ای طراحی گردیده که در یک شیار قرار گرفته و در حین مونتاژ بین دو یا چند قسمت فشرده می‌شود و باعث درزگیری و آب‌بندی در مرز اتصال می‌شود. گرد بودن مقطع این رینگ باعث تحمل فشار و مقاومت در دماهای بالا و پایین می‌شود.

ساخت اورینگ

اورینگ‌ها می‌توانند از طریق اکستروژن، قالب‌گیری تزریقی، قالب‌گیری پرسی، یا قالب‌گیری انتقالی تولید شوند. اورینگ‌ها در اندازه‌های مختلف و به صورت استانداردهای متریک و اینچی در دسترس هستند که اندازه‌ها بر حسب قطر داخلی و قطر سطح مقطع (ضخامت) مشخص می‌شوند. البته در ایالات متحده و  انگلستان استاندارد اورینگ کمی متفاوت و برحسب اینچ و در ایران بر حسب میلی‌متر است.

اورینگ‌ ها بر چه اساسی انتخاب می‌ شوند؟

انتخاب اورینگ‌ها براساس سازگاری شیمیایی، دمای کاربردی، فشار آب‌بندی، الزامات روغن‌کاری، طول‌سنج، اندازه و هزینه انجام می‌شود. اورینگ‌های لاستیکی (Rubber O-rings) رینگ‌هایی لاستیکی با سطح مقطعی دایره‌ای شکل هستند که به عنوان سیل متحرک و ثابت برای آب‌بندی ماشین‌آلات صنعتی مورد استقاده قرار می‌گیرند، طبق آزمایشات صورت گرفته اورینگ‌ها قادرند تا فشار  وارده psi5000 (35 مگاپاسکال) را تحمل کنند.

اورینگ

اورینگ

کاربرد اورینگ لاستیکی چیست؟

اورینگ‌ها ممکن است در کاربردهای استاتیک (شامل آب‌بندی و جلوگیری از نشت سیالات یا بنزین، هوا، گاز و …) یا دینامیک (شامل شفت‌های روتاری پمپ و پیستون‌های هیدرولیک سیلندر) در جایی که حرکت نسبی بین قطعات و اورینگ وجود دارد، بسیاری از بخش‌ها مانند حوزه‌های هیدرولیک، پنوماتیک، کاربردهای خلاء، صنعت اتصالات، صنعت خودرو و در مهندسی گیاه و مکانیک مورد استفاده قرار گیرند.

  • انواع ماشین‌آلات صنعتی
  • در صنعت نفت و گاز، پتروشیمی و پالایشگاه‌ها
  • در مصارف آب و فاضلاب، آبرسانی
  • در صنعت خودرو و تولید لوازم خانگی
  • کارخانجات سیمان

عملکرد اورینگ‌ ها به چه شکلی است؟

اورینگ‌ها به طورکلی یا جهت جلوگیری از نشتی مواد (با قرار گرفتن بین دو سطح فلزی یا غیر‌فلزی) یا جهت گرفتن لقی بین دو سطح و یا به عنوان فاصله انداز (spacer) بین دو قطعه صنعتی یا غیرصنعتی عمل می‌کنند. عملکرد آب‌بندی اورینگ‌ها با تغییر شکل سطح مقطع هنگام جای‌گذاری و فشرده‌سازی در محفظه مربوطه حاصل می‌شود. اورینگ می‌تواند به صورت شعاعی یا محوری در فضای نصب آن فشرده شود.

متریال اورینگ ها

از آن‌جا که اورینگ ها ممکن است در معرض دماهای بالا یا پایین، حمله شیمیایی، لرزش، سایش و حرکت و تکان سریع قرار گیرند؛ بنابراین متریال اورینگ‌ها از نوع جامد جوش داده شده و طیف گسترده‌ای از الاستومرها انتخاب می‌گردد تا دربرابر مایعات و گازها و سایر عوامل و ناملایمات محیطی مقاوم و غیرقابل‌نفوذ یا به عبارتی نشت‌ناپذیر گردند. اورینگ‌ها بسته به شرایط کارکرد می‌توانند از جنس لاستیک‌های طبیعی و مصنوعی Nbr ,Sb ,Nr ,Epdm ,silicon ,Viton ,pbr   و… یا از جنس خانواده ترموپلاست‌ها انتخاب شوند.

نظری نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    مشاوره تلفنی